Leep ve Konizasyon

Leep ve Konizasyon

LEEP işlemi rahim ağzı öncü lezyonların da CIN2 ve CIN3 kullanılan bir tedavi yöntemidir.LEEP(LOOP Electrosurgical Exicion Procedure) kısaltılmış halidir.Yani halka şeklinde bir koter aleti ile rahim ağzının HPV ye bağlı lezyonlarının çıkarılması işlemidir.LEEP işlemi yapılırken kişinin doğurganlığı korunmalı aynı zamanda da lezyonun tamamı çıkarılmalıdır.Bu yüzden tecrübeli bir jinekolog tarafından yapılması önemlidir.

İşlem hafif bir anestezi altında yapılır ve yaklaşık 15-20 dakika civarında sürer.Sonrasında leke şeklinde vajınal kanamalar olabilir.LEEP sonrası smear testi ile takip devam etmelidir.
 

KONİZASYON NEDİR? NASIL YAPILIR?

CIN2 VE CIN3 lezyonlarında rahim ağzının koni şeklinde çıkarılmasıdır. Hasarlı dokunun tamamının çıkarılması amaçlanır. Soğuk konizasyon (dondurma yöntemi ile) ya da LEEP ile çeşitli yöntemleri vardır. Hasarlı dokunun çıkarılması tecrübeli bir jinekoloğun işidir. Konizasyon hafif bir anestezi altında hasta uyutularak yapılır işlem yaklaşık 30-60 dakika kadar sürmektedir. Sonrasında leke şeklinde vajİnal kanamalar olabilir. Smear testi ile takip devam etmelidir.

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ