Genital Siğil Nedir?

Genital Siğil Nedir?

Genital siğiller HUMAN PAPILLOMA VİRÜS  tip 6-11 in yol açtığı özellikle genital bölgede oluşan ciltten hafif kabarık bazen küçük nokta kadar bazen de karnabahar şeklinde büyüme gözlenen bazen cilt renginde bazen koyu renkte olabilen lezyonlardır.

Genital Siğiller, cinsel yolla bulaşan ve sık görülen bir hastalık olarak kabul görür. Kesin tanı için lezyonun patolojik olarak incelenmesi önemlidir.
 

GENİTAL SİĞİLLERİN TEDAVİSİ NASIL OLUR?

Genital Siğillerin kalıcı tedavisi mümkündür. Siğiller lazerle yakılarak tedavi edilir. Eğer lezyon büyük ise cerrahi olarak çıkarılmalıdır. Süreç içinde gebeliğin olması durumunda lazer işlemi uygulanmaz, cryoterapi olarak bilinen dondurma tedavisi uygulanır.
 

GENİTAL SİĞİLLER TEKRARLAR MI?

Genital siğillerin tekrarlamaması için özellikle immun sistemi destekleyici vitamin ya da antıoksidan serum tedavileri uygulanmalıdır.

Hasta sigara kullanıyorsa bırakmalıdır. HPV aşıları tamamlanmalıdır. HPV aşıları tamamlanana kadar cinsel ilişkide korunmak önemlidir ve ilişki prezervatifle olmalıdır.
 

GENİTAL SİĞİLLER KANSER YAPAR MI?

Genital Siğiller düşük onkojenik, özellikle HPV 6-11 ile alakalıdır. Bunlar kanser yapma riski taşıyan HPV tipleri olabilir bu olası riskleri belirlemek için mutlaka rahim ağzından HPV smear testi alınmalıdır.
 

GENİTAL SİĞİLLERİN TEDAVİSİNİ HANGİ BÖLÜM YAPAR?

Genital Siğillerin tedavisini kesinlikle kadın hastalıkları ve doğum uzman doktoru yapmalıdır. Her hastada kanser riski olup olmadığını anlamak için mutlaka smear ve HPV testi yapılmalıdır.
 

GENİTAL SİĞİLLERDEN NASIL KORUNURUM?

Genital siğillerden ancak HPV aşısı ile korunabilirsiniz. Bu aşılardan her ikisi de GARDASİL 4 ve 9 sizi genital siğillere karşı korur. Aşı 9-26 yaş arası erkeklerde ve 9-45 yaş arası kadınlarda 3 doz şeklinde yapılmaktadır.
 

SİĞİLLER YAKILDIKTAN SONRA NE ZAMAN İYİLEŞİR?

Siğil yakma işlemi sonrasında bölgenin enfekte olmaması ve iz kalmaması için doktor tarafından kremler verilir. Genellikle ortalama 10 gün içerisinde iyileşir.
 

HPV BULAŞTIKTAN NE KADAR SONRA SİĞİL ÇIKAR?

Genital siğil yapan HPV tipleri için inkubasyon süresi uzun olabilir. HPV bulaştıktan sonra genital siğil birkaç ay ya da birkaç yıl sonra tekrar bulaşabilir. Bu süre içerisinde kişi taşıyıcıdır ve cinsel yolla bulaştırabilir.
 

GENİTAL SİĞİLLER NASIL BULAŞIR?

Genital siğiller cinsel yolla bulaşmaktadır. Kondomun örtmediği bölgedeki deri ile HPV ile enfekte derinin temasıyla karşı tarafa bulaşabilir. Genital siğiller ve HPV için taşıyıcılık söz konusu olabilir.

Genital siğiller, Havludan, hamamdan ve ya sir ağda yapan salonlardan bulaşması nadir görülür.
 

GENİTAL SİĞİLLERİN HAMİLELİKTE  ÖNEMİ NEDİR?

Genital siğiller hamilelerde immun sistemin düşmesi sonucunda sık gözlemlenir. Hamilelikte tedavi cryoterapi dondurma tedavisi şeklinde olmalıdır. Mutlaka lokal anestezi ile işlem uygulanmalıdır.

Genital siğil, bebeğin ağız bölgesinde papıllom ve ses tellerinde sıkıntı oluşturabilir ve solunum problemine neden olabilir. Hamilelerde eğer genital bölgede siğil varsa sezeryan tercih edilmelidir.
 

GENİTAL SİĞİLLER TEDAVİ EDİLMEZ İSE NE OLUR?

Siğiller iyi huylu olsa da eğer tedavi edilmezlerse büyüyebilir. Genital bölgenin tamamını kaplayacak derece de yaygınlaşabilir. O zaman tedavi ancak o bölgenin çıkarılması operasyon şeklinde olmaktadır.
 

GENİTAL SİĞİL OLAN BİRİ CİNSEL İLİŞKİYE GİREBİLİR Mİ?

Genital bölgede siğiller tamamıyla yok olana kadar cinsel ilişkide bulunmaması önemlidir.

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ