HPV Tedavisi

HPV Tedavisi

HPV cinsel yolla bulaşan viral bir virüstür. 200 üzerinde çeşidi bulunan HPV genel olarak yaygın bir hastalıktır. Erken yaş gruplarında güçlü bağışıklık sistemi zamanla kendisini yok edebilir.  HPV’nin birçok tipi vardır ve değişiklikler iyileşebilirken, diğer ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Bazı HPV türleri, genital bölgede siğillere neden olur. Genital bölgede oluşan bu durum HPV habercisi olarak bilinir. Genital bölgede kendisini gösteren 50 ye yakın farklı biçimde HPV virüsü bulunmaktadır. En önemli olanı vajina kanalında, rahim ucu bölgesinde yüksek risk taşıyan ve kanser riskini ortaya çıkaran virüs tipidir.

HPV nin ilaç tedavisi yoktur ancak HPV ile ortaya çıkan lezyonlar tedavi edilir.
HPV’nin nedeni olduğu belirtiler genellikle cilt üzerinde ayrıntılı bakımla görülür ve tedavi seçenekleri arasında dondurma (kriyoterapi), yakma (elektrokoterizasyon), lazer tedavisi bulunabilir.

HPV’nin rahim ağzı kanseri gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olan tipleriyle ilgili tedaviler daha karmaşıktır ve genellikle cerrahi, radyoterapi veya tedavi yöntemleri gibi yöntemler uygulanabilir. Hastanın, uzman bir jinekolog veya onkolog tarafından yapılan değerlendirme ve önerilen tedavi planına göre hareket etmesi önemlidir. HPV Tedavisi İzmir önleyici olarak kullanılan HPV aşısı, özellikle yüksek risk taşıyan bazı virüs tiplerine karşı koruma sağlar, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonları önlemeye yardımcı olur. Genital siğillere ve rahim ağzı kanserine karşı koruma sağlar ve erkek ve kadınlar için genç yaşta tam doz yaptırılması önemlidir. İzmir HPV Tedavisi kliniğimizde uzman hekimimizle görüşerek kontrollerinizi yaptırabilirsiniz.

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ